Побачило світ українське видання роману Агарона Аппельфельда “Квіти пітьми”

Життя пробивається всюди – навіть у пітьмі

Наприкінці березня у “Видавництві 21” побачила світ книга “Історія чернівецьких євреїв”, і вже у квітні видавництво продовжило тему євреїв у Чернівцях, в Україні і стосунків євреїв та українців, представивши читачам іншу книгу – українське видання роману-притчі ізраїльського письменника родом з Буковини Агарона Аппельфельда “Квіти пітьми”. Над перекладом працювали Віктор Радуцький та Оксана Пендерецька. Книгу було видано за підтримки Канадського благодійного фонду Ukrainian Jewish Encounter / Українсько-Єврейська Зустріч.

“Квіти пітьми” – це вже другий твір Агарона Аппельфельда, що вийшов у “Видавництві 21” після виданого у 2018 році роману “Катерина”, головна героїня якого – збірний образ українських жінок, що працювали свого часу в домі Аппельфельдів. У центрі “Квітів пітьми” також жінка-українка Мар’яна. Події роману розгортаються у Місті, в описах якого легко вгадуються Чернівці, на тлі ІІ Світової війни і Голокосту, коли багато єврейських родин, намагаючись врятувати своїх дітей, віддавали їх в українські родини. Так сталося і з ще одним головним героєм роману хлопчиною із заможної єврейської сім’ї Гуго, життя якого його мати, Юлія, з цілковитою довірою доручає своїй шкільній подрузі Мар’яні.

Мар’яна – проститутка. І Гуго опиняється у світі маргіналів; зрештою, волею політичної системи він і самий став маргіналом. Власне, цим Агарон Аппельфельд проводить оту дуже тонку, майже примарну, відносну межу суспільного статусу людини, демонструючи, що найкращі людські якості можна знайти у нетрях, а найбільш жаскі нетрі – будь-де.

Цей роман цінний також показом зростання людини у межовій ситуації і того, що життя пробивається всюди – навіть у пітьмі. Гуго в умовах своєї втечі перетворюється на юнака, проживаючи зовсім нові досвіди і перше кохання, яке збереже у своєму серці впродовж усього життя, як і образ своєї рятівниці. Власне, це роман про любов, про кохання – про те, що надає смислу людському існуванню за будь-яких умов. “Попри все, що ми довідуємося з “Квітів пітьми”, і все, що залишається в підтексті цього твору, Аппельфельд зрештою написав роман про перше (і на все життя) кохання підлітка – який на наших очах перетворюється на юнака – до чистої Мар’яни. Чистої – всупереч усьому тому, чого їй довелося зазнати. […] Якби Мар’яна була не літературною героїнею, а реальною особою, її ім’я потрапило б до переліку 2573 українців, яким Національний меморіал Катастрофи і Героїзму Ізраїлю присвоїв почесне звання “Праведників народів світу” – людей, які, згідно з Талмудом, врятувавши одне життя, врятували цілий світ”, – підсумував Віктор Радуцький у передмові до українського видання “Квітів пітьми”.

Сторінка книги на сайті “Видавництва 21”: http://www.books-xxi.com.ua/products/kviti-pitmi

Next Post

Ровесники

Ср Апр 15 , 2020
Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it Email Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it Email Автор — Павел Козленко. Они родились в один день и в один год, в Румынии. Оба учились в средней школе « Matei Basarab». Во время Первой мировой войны, […]