Тарас Лютий. Гіркота інтелектуалів

Книжка розмов між Тімоті Снайдером і Тоні Джадтом «Роздуми про XX століття» — це особливий жанр, у якому поєднані біографістика, історія ідей, дискусія про політичне життя та роль інтелектуалів у ньому.

Єврейське походження Джадта уможливило рефлексію з приводу трагедії Голокосту. Річ не лише в тому, що до певної пори ця драма розгорталася між катами і жертвами. Виявляється, що інші жертви нацистської експансії на підрадянських землях якщо не докладалися до знищення євреїв, то були пасивними спостерігачами. Жан-Поль Сартр колись сказав, що не обирати — це теж вибір, а Ганна Арендт підтвердила це по-іншому, формулою «банальність зла»: бездіяльність здатна обернутися неймовірними діями. Тоді непримітні особи й аніскільки не видатні особистості урухомлюють історію в далеко не прогресивний спосіб. Приклад із Сартром якраз і свідчить про це. Як пояснює Джадт, дистанціюючись від політики в 1930-ті, майбутній засновник екзистенціалізму згодом напише твори, присвячені моральній щирості та відповідальності. Утім, йому так і не вистачило сміливості говорити про злочини сталінізму. Чи не зависнув Сартр між пасивним фройдистським Я і феноменологічним, яке шукає автентичності? Його схиляння до марксизму нагадує цікавий парадокс, помічений Снайдером: інфантилізм марксистів полягає в тому, що вони бунтують проти буржуазії, ніби дитина проти батька (комплекс Едіпа). Після цього стає зрозумілим захоплення французьких інтелектуалів радянським комунізмом: у лєнінському заколоті вони побачили продовження своєї революційної традиції, а не тоталітаризм.

Проте комуністичний режим виробив специфічну дворушність: декларуючи на весь світ добрі наміри, послуговувався найжорстокішими репресіями. Сталінська здатність універсалізувати сприяла такій позиції. Достатньо було назвати єврейських жертв нацизму звичайними людськими істотами — і вже наступним кроком можна самому провадити антисемітську боротьбу «з космополітизмом». Отож якщо нацисти не приховували своїх поглядів і намірів, нехай і ненависницьких, то совєти вдавалися до подвійних стандартів, через що їхні злочини ставали непередбачливими. Звідси й дотеперішнє захоплення західних інтелектуалів різними «культурними революціями»: на відстані вони бачаться як оновлення революції, хоча, по суті, повертаються до репресій і вбивств.

Уродженець Англії Джадт не оминає й тамтешніх замовчувань проблеми Голокосту в часи Другої світової, зокрема Черчиллем. А також свідчить про боягузтво лівиці: тодішні англійські комуністи використовували відповідну риторику як ширму від капіталістичної ангажованості. Посилаючи людей на сутички з фашистами, вони чекали на результати в штабах-пабах. Джадт віддає належне Марксові як видатному полемістові й оглядачеві, який створив упізнавану універсальну оповідь про порятунок для спільноти одновірців. Та йому не вдалося показати, у чому моральні переваги соціалізму. Успішність марксизму коріниться у футурології та профетизмі. Звідси й популярність комунізму в католицьких і православних країнах: літургія та катехізис легко заміняються на ієрархію та партійний провід. Таких висновків Джадт доходить після тривалого та навіть захопливого вивчення у Франції соціалістичних рухів, а потім і викладання європейської лівої думки в США. Випробувавши життя в Ізраїлі, він відчуває обов’язок критикувати цю країну, позаяк побачив у ній не лише миролюбних євреїв у кібуцах, які мріяли про сільський соціалізм, а й антиарабський шовінізм і презирство до «нащадків Голокосту». При цьому, стверджуючи, що Ізраїль експлуатує страхи своїх громадян, Джадт не виявляє антиізраїльських почуттів і готовий ставати ізгоєм та вигнанцем. На горіхи дістається й лібералізмові, бо він утрачає зв’язок із реальним світом, посилаючись на абстрактну теорію. Ліберали досі не знають, як ставитися до людей, які не поділяють їхніх уподобань.

Висновки Джадта щодо ролі інтелектуала несподівані: правильне рішення ніколи не універсальне, воно має здобутки і втрати й передбачає відмову від часом вартісних речей. Так само не існує єдиної форми аналізу та політичної логіки, що покриватиме всі аспекти розгляду. Інакше можна просто експлуатувати минуле, користуючись масовим невіглаством, щоб започатковувати нові інтервенції, байдуже з яких ідеологічних позицій вони виходитимуть. Тож перед тим як говорити про глобальні речі, важливо розібратися з локальними й мати можливість висловлюватися не про що завгодно, видаючи чергові гранд-наративи чи трюїзми, а по суті.

 

Довідка:

Тоні Джадт (1948–2010) – британський та американський історик, публіцист, публічний інтелектуал. Член Американської академії мистецтв та наук і Британської академії.
Викладав у Кембриджському, Каліфорнійському, Оксфордському та Нью-Йоркському університетах. Заснував Інститут Ремарка при Нью-Йоркському університеті та був його директором.
Автор багатьох досліджень з історії Європи ХХ століття, зокрема історії Франції. Найвідоміша книга Тоні Джадта – «Після війни: історія Європи від 1945 до нашого часу».

Тімоті Снайдер – американський історик, письменник, публічний інтелектуал. Професор Єльського університету; фахівець з історії Східної Європи ХХ століття, зокрема історії України, Польщі, Росії. Дослідник націоналізму, тоталітаризму та Голокосту.
Українською мовою опубліковано декілька книг Тімоті Снайдера, зокрема «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним»; «Чорна земля. Голокост як історія і застереження»; «Українська історія, російська політика, європейське майбутнє»; «Перетворення націй. Польща, Україна, Литва, Білорусь»; «Червоний князь».

Next Post

Хто такі “повторники” та чому серед них опинились євреї?

Пн Авг 26 , 2019
Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it Email Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it Email Тетяна Пастушенко розповідає про євреїв після Голокосту, повернення радянської влади та повоєнні сталінські репресії. Ведучі Андрій Кобалія Тетяна Пастушенко Погром у Києві вересня 1945-го був одним з епізодів […]