Історія Фрітці Брендер з Садгори

Автор — Олена Карпенко.

Фрідя (Фрітці) Брендер була єдиною дочкою Якова та Анни (Розенхек) Брендер. Вона народилася 10 травня 1922 року в Садгорі, де її батько був ювеліром та годинникарем. Фрітці відвідувала школу Бет Якова в Садагурі, жіночу гімназію Балана в Чернівцях і належала до єврейської спортивної організації Маккабі. У червні 1940 р. Чернівці потрапили під радянський контроль, і багато місцевих підприємств були конфісковані.
У травні 1941 р. Фрітці одружилася з Хаїмом Вайсманом. Коли німці ввійшли у Чернівці через кілька тижнів, 1 липня 1941 р. Фрітці і Хаїм втекли до Вінниці. Потім вони продовжили йти пішки до Ростова-на-Дону, де працювали в колгоспі в сусідньому Таганрозі. Коли фронт продовжував наближатися, вони прямували далі на схід до Ташкента та Самарканда. У Самарканді, Фрітці працювала на фабриці. Хаїму стало погано і він помер у лікарні.
Після його смерті Фрітці залишилася і працювала у лікарні, де вона познайомилася з паном Тригубом, українським євреєм, який керував розподілом їжі. Далі Фрітці поїхала працювати до пана Тригуба, доглядаючи за його хворою дружиною та дитиною до літа 1944 р. Після звільнення Чернівців вона повернулася додому, щоб дізнатися, що її батьки померли у Придністров’ї. Як «найважливіший» персонал, вони отримали дозвіл залишитися в Чернівцях, але обрали їхати до Придністров’я в пошуках Фрітці. У 1946 році Фрітці одружилася з іншим чоловіком Адольфом Шиффером.

 

Джерело — ФБ Елена Карпенко.

Next Post

Документальний фільм «Забутий Голокост – подорож до Трансністрії»

Пт Мар 20 , 2020
Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it Email Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it Email Шановні друзі! Пропонуємо Вашій увазі офіційний трейлер документального фільму «Забутий Голокост – подорож до Трансністрії». Зйомки фільму відбувалися восени 2019 року в рамках українсько-німецького освітнього проекту. Ініціатором останнього […]