Виставку про польських Праведників народів світу відкрили у Чернівцях

22 жовтня у приміщенні Польського народного дому відбулося відкриття тимчасової виставки про польських Праведників народів світу: «Ризикуючи життям».

Виставка, створена Музеєм історії польських євреїв (POLIN, м. Варшава) у співпраці з Міністерством закордонних справ Польщі, з 2014 року демонструвалася у багатьох країнах світу — Іспанії, Австралії, Росії, Німеччині, Литві, Естонії, США. Українська версія виставки була підготовлена Польським Інститутом у Києві і експонувалася у містах Дніпро, Одеса, Старобільськ, Харків.

У Чернівцях виставка «Ризикуючи життям» проводиться в рамках відзначення 78 роковин геттоїзації та депортації єврейського населення в жовтні-листопаді 1941 року. Організатор виставки — Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини. Співорганізатор — ГО «Обласне товариство польської культури ім. Адама Міцкевича».

«Праведник народів світу» – це почесне звання, яке присвоюється Державою Ізраїль тим неєвреям, які у роки Голокосту, ризикуючи власним життям, рятували євреїв. Створення такого списку Праведників було одним із ключових завдань Яд Вашему – Меморіального комплексу історії Голокосту, утвореного в Ізраїлі у 1953 році. 1 лютого 1963 року перше засідання провела Комісія з присудження титулу Праведника. Саме з цього часу розпочався процес надання статусу Праведника народів світу, який, станом на 1 січня 2019 року присуджено 27 362 особам. З них – 6992 поляків і 2634 українці. Щоправда, потрібно бути дуже обережними зі статистичними даними, адже у даному випадку вони не є показовими. Існує чимало випадків порятунку, про які, на жаль, нам нічого невідомо, оскільки у вічність вже відійшли як врятовані, так і рятівники. Саме тому у меморіалі Яд Вашему встановлено пам’ятник Невідомому рятівнику, таким чином вшановується мужність та героїзм тих людей, про яких ми, можливо, вже ніколи не дізнаємося.

Під час відкриття виставки говорили також про Праведників народів світу з Буковини. Анжела Карімова, методист Методичного центру Управління освіти Чернівецької міської ради, наголосила на тому, що серед буковинських Праведників були люди різного етнічного походження, однак їх усіх об’єднує людяність та небайдужість. Юлія Ткачук, учениця СШ ОРТ №41, розповіла присутнім про вчинок примаря Чернівців, Траяна Поповича, завдяки зусиллям якого значну частину єврейського населення міста вдалося врятувати від депортацій до Трансністрії.

Матеріали виставки «Ризикуючи життям» подають як загальну інформацію про польських Праведників народів світу, так і розповідають особисті історії, які доповнюються документами і фотографіями. У Чернівцях виставка триватиме до 12 листопада.

 Співробітниця нашого музею,  менеджер з музейних програм та роботи із громадськістю Анна Ямчук розповідає про статут Праведника миру:

Фото Артема Козьменка з відкриття виставки можна подивитися тут.

Next Post

У Миргороді відкрили Музей Голокосту

Сб Ноя 9 , 2019
Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it Email Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it Email Стенди, фотографії, документи, предмети вжитку увійшли до експозиції музею-кімнати «Миргород: Музей Голокосту», урочисте відкриття якого відбулося 28 жовтня 2019 року у середній школі №5. Відкриття шкільного музею «Голокост […]